Download | Programy

Z-Comax WA-2204: Problém se zabezpečením

Zapojení a zabezpečení sítí, bezdrátové sítě a internet, VOIP telefonie

Moderátoři: maestro, Moderátoři

Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Z-Comax WA-2204: Problém se zabezpečením

Příspěvek od Anonymous2 »

Ahoj,

mám takový menší problém s nastavením zabezpečení tohoto routeru. Ale napřed v krátkosti co se událo. Zhruba před 2 měsíci mi poskytovatel internetu napsal, že se mění vysílače a že si mám přeladit SSID. Protože jsem s routerem nikdy nijak nemanipuloval nevěděl jsem co s tím, našel jsem si manuál k routeru a z toho vyčetl, že se nastavuje pomocí příslušné adresy v prohlížeči. Bohužel router byl od poskytovatele zaheslovaný, tak jsem volal na centrálu a tam mi "šikovně" poradili že jej mám resetovat tlačítkem. Jenže to jsem nevěděl, že se tím smaže veškeré nastavení. Nastavit to zpátky bylo s mými znalostmi tehdy nemožné, takže jsem volal mému servisnímu technikovi, který byl na dovolené, takže nakonec přijel někdo jiný, který ale neměl zkušenosti s nastavováním Z-Comaxu. Už tady se projevil můj problém. Technikovi se to podařilo zprovoznit asi až po hodině, jelikož neustále router vypisoval PPPoE Disconnected. Nakonec to nastavoval tak dlouho, až se router připojil. Jenže s minimální konfigurací. Před pár dny jsem si uvědomil, že ten router není vlastně od té doby nijak zabezpečený, nemá šifrování, ani heslo, prostě nic. Dnes jsem to chtěl změnit, ale hned u šifrování se objevil už popisovaný problém. Ať nastavím WPA2, WPA nebo WEP tak mi to po potvrzení neustále hlásí PPPoE Disconnected. Když to pak vrátím zpět, bez zašifrování, tak se to připojí. Ještě k tomu jak je router nastavený: je v operačním módu Wireless ISP jako Client. Při tom zašifrování to vždycky nastavím třeba na WPA2, nechám Pre-Shared Key na Passphrase a nastavím nějaké heslo. Když to potvrdím, neustále je u položky State: Scanning (má být Connected) a u Attain IP Protocol to PPPoE Disconnected. Při tomto nastavení internet vůbec nefunguje. Chci se proto zeptat jestli se nemá zároveň při tom zašifrování nastavit ještě něco dalšího, respektive jestli to závisí ještě na něčem nebo kde může být vůbec chyba? Dál bych se chtěl zeptat, když si na notebooku zapnu wifi, tak moje připojení nevidím, je to tím, že jsem v módu Wireless ISP? Stolní PC mám totiž připojený k routeru pomocí kabelu, (mám dojem že se tomu říká lan?), ale přes wifi to nevidím, musím se k notebooku připojit přes druhý kabel vedený od routeru. To mi nevadí, jen by mě zajímalo jestli to že přes wifi nb nevidím svůj internet je způsobené tím operačním módem Wireless ISP. Nevím totiž jestli jsem to pochopil správně, jsem v domnění, že tento mód umožní připojení k internetu jen pomocí kabelu, jestli je to tak, pak bych teoreticky nepotřeboval žádné zabezpečení, protože by se ke mně nikdo nemohl bezdrátově připojit, ale to se mi nějak nezdá. Taky jsem si četl návod zde umístěný o zabezpečení a je tam zmínka o "Nevysílat SSID", kde to můžu u Z-Comaxu nastavit? A u "Filtrování MAC adresy" mi to nejde. Mělo by to být v Wireless Access Control, ale mám tohle zašedlé jako Disable, není to náhodou zase tím, že mám operační mód Wireless ISP? Jinak nechápu, proč by to nemělo jít. A ještě poslední dotaz: ve statusu mám u TCP/IP a WAN Configuration MAC adresu 00:02:72:70:b5:c6, ale z výpisu cmd mého stolního PC je MAC adresa síťové karty jiná. Neměla by ta adresa být totožná se síťovou kartou? To je vše na co jsem se chtěl zeptat, hlavně mě zajímá, proč mi nejede internet při tom šifrování, už to tady nastavuji snad 2 hodiny a stále nic. Za jakékoliv rady předem děkuju. :pal:
Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Re: Z-Comax WA-2204: Problém se zabezpečením

Příspěvek od Anonymous2 »

Tady je ještě aktuální nastavení:

Kód: Vybrat vše

Uptime 0day:1h:17m:46s 
Firmware Version v1.4.5.I 
Wireless Configuration 
Mode Infrastructure Client 
Band 2.4 GHz (B+G) 
SSID WiFi
Channel Number 7 
Encryption Disabled 
BSSID 00:0b:6b:de:9d:02 
State Connected 
TCP/IP Configuration 
Attain IP Protocol Fixed IP 
IP Address 192.168.1.254 
Subnet Mask 255.255.255.0 
Default Gateway 192.168.1.254 
DHCP Server Enabled 
MAC Address 00:02:72:70:b5:c6 
WAN Configuration 
Attain IP Protocol PPPoE Connected 
IP Address 217.112.160.205 
Subnet Mask 255.255.255.255 
Default Gateway 10.32.1.0 
DNS 1 217.112.162.34 
DNS 2 217.112.160.1 
DNS 3 0.0.0.0 
MAC Address 00:02:72:70:b5:c6 
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: Z-Comax WA-2204: Problém se zabezpečením

Příspěvek od zener »

Wow, chvalim popis, ale jako Tvuj provider, to musi byt neco. Vymlvua technika, ze neumi nastavovat Z-Comax, to je sakra velika sila :D :D :D To je jako kdyz bys rekl nekomu, aby Ti vymenil zarovku a on Ti odpovedel, ze vymenuje jenom zarovky Phillips :D

Nuze, dobre jsme se pobavili, ted k Tvym problemum...

- wireless ISP je prakticky to same jako Client. Jsi tedy jen prijimac wifi signalu. A jsi zavisly na vysilaci - tedy na vysilaci Tveho providera. Tim padem je i nastaveni Tveho routeru zavisle na providerovi. Asi je uz v tomto miste jasne, ze i nastaveni zabezpeceni atd. je zavisle na nastaveni providera. Ty jsi jen klient, nesmis menit nastaveni WAN, jinak Ti nepujde internet.

- z predchoziho bodu plyne, ze funkce skryti SSID je v modu Wireless ISP uplne k nicemu.

- pres wifi se nemuzes pripojit. Tvuj router slouzi jako prijimac. Pokud bys chtel vysilat internet po byte/dome i bezdratove, musel by sis koupit dalsi wifi router a mit ho ve vysilacim modu (AP).

Zaverem snad jeste par veci, ktere si muzes nastavit, abys mel vetsi klid na dusi, ze jsi udelal neco pro zabezpeceni
- nastav si do nastaveni routeru nejake poradne jmeno a heslo - pokud jiz nemas.
- da se zablokovat pripojeni k Tvemu routeru zvenku, tedy pres WAN. Pak budes moct konfigurovat pouze pres LAN.
- nastav si MAC Filter, tedy omezeni podle MAC adres.

Snad jsem na nic nezapomnel, je to moc dlouhe, uz se mi to nechce znova cist :D
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Re: Z-Comax WA-2204: Problém se zabezpečením

Příspěvek od Anonymous2 »

No popravdě, když mi to ten technik říkal, tak mě to taky zaskočilo, tím víc, že tento typ routeru je přímo od poskytovatele, takže by jej měl ovládat. Stejně mi příjde, že někteří servisní technici to mají spíš jako takovou bokovku. :)

Teď už rozumím jak je to s tím Wireless ISP. Můj router slouží jen jako příjemce signálu, proto jej přes wifi ani nemůžu vidět. Z velké části je pak nastavení u providera, takže na mém routeru jen stačí nastavit správně přihlašovací údaje k vysílači providera a zabezpečit si router jen heslem, což už jsem udělal. Teď ještě nastavím tu MAC adresu, až včera večer jsem si všiml, že se to nastavuje v sekci Firewall a ne v Wireless Access Control jak jsem původně psal. Děkuji moc za objasnění a za rady se zabezpečením. :prayer: :pal: Teď už jsem zase o něco chytřejší a jak říkáš, odteď mám větší klid na duši. :pal:
Odpovědět