Download | Programy

Domácí server

Zapojení a zabezpečení sítí, bezdrátové sítě a internet, VOIP telefonie

Moderátoři: maestro, Moderátoři

bassmaker
Nováček
Nováček
Příspěvky: 35
Registrován: úte srp 21, 2007 22:12
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Domácí server

Příspěvek od bassmaker »

Pomohl by mi prosím někdo s pátráním po návodech, jak zprovozdnit ty nejdůležitější serverové služby jako jsou např. síťový antivir, síťový firewall, doménový server, webový server, mail server, stream server, Samba, vzdálený přistup, atd. co ke správnému serveru patří, děkuji.
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: Domácí server

Příspěvek od zener »

To neni az tak slozita vec. Spis jde o to, co by mel ten server delat - opravdu uplne vsechno vyse uvedene? A jaka platforma? To chces jako prakticky rozchodit a nebo to ma byt nejaka semestralni prace apod.?
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
bassmaker
Nováček
Nováček
Příspěvky: 35
Registrován: úte srp 21, 2007 22:12
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí server

Příspěvek od bassmaker »

Rád bych tohle všechno zprovozdnil, abych s tímto měl zkušenost a uměl si poradit až příjde na praxi a navíc je to i můj koníček. Na serverových edicích Windows mě velmi láká si umět poradit s doménovým řadičem a nastavováním DNS, zařazováním uživatelských účtů do domén a nastavování jejich práv, síťová instalace softwaru a vše co se týká služby Active Directory a webového IIS. Dále pak instalace a konfigurace Exange Serveru a MS SQL Serveru (od věci by nebylo ani si zkusit Virtual PC).

Ještě více mě láká Linux a jeho bezedné konfigurace a odlaďování. Rád bych se dozděvěl, která edice je vhodná pro jaké účely a která je nejlepší pro server. Na Linuxovém serveru bych chtěl umět nastavit proxy, DNS, DHCP server, Apache nebo jiný Webový server včetně jeho zabezpečení (HTTPS), Databázový server např. SQL, tiskový server,SIP server, Sambu a FTP server, Jabber server, Mailový server buď pop nebo imap nebo třeba i streamovací server na zprovozdnení vlastního internetového rádia.

Součástí toho všeho by mělo být umět vše řádně zabezpečit, takže poradit si se síťovým antivirem a firewallem a zabezpečenými protokoly. Další věc, které bych rád rozumněl jsou VPN zabezpečené sítě a pomocí jakých nástrojů toho docílit.
Každá dobrá rada zkušenějšího je vítána. ;)
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: Domácí server

Příspěvek od zener »

Platformu Windows z pohledu serveru moc neznam, resp. jsem s tim nikdy nepracoval. Je tam dost veliky problem s licencemi - vsechno je to silene drahe a pro domaci uzivatele nedostupne. V tomto pripade bych Ti asi doporucil nejakou knizku, tam by ses toho mel dozvedet nejvic.

Zkusenosti mam s Virtual PC - to neni vubec problem. Staci stahnout, nainstalovat a muzes si hrat. Tusim, ze nove verze Virtual PC jsou dostupne ve free variante, takze si je muzes bez problemu vyzkouset. Kazdopadne nejlepsi zkusenosti mam s VirtualBox od Sunu, je to open-source a podporuje hodne systemu.

Linux, to je kapitola sama pro sebe. Je to skvely OS, stvoreny prave pro tyto ucely. Zadna distribuce neni primarne (az na vyjimky) urcena pro tohle a tamhleto. Kazdy si musi tu svoji oblibenou distribuci vybrat. Kazdopadne dnes je hodne v kurzu Ubuntu. A pokud zvladnes ubuntu, resp. jeho balickovaci system, pak muzes jit na serverove platformy, kde vladne Debian (ubuntu vychazi z Debianu).

Pokud ovladnes Linux, je pak relativne hracka nastavit dalsi programy - staci jen cist dokumentaci, ktera je hodne rozsahla a podrobna a predevsim je zde obrovska komunita lidi, ktera je ochotna poradit. Bez problemu by pak melo byt nastaveni zakladnich sluzeb, kde je jenom potreba vybrat vhodny program. Osobne mam zkusenosti s...
DNS -Bind9
DHCP - dhcp3-server
web - apache, lighttpd, nginx
databaze - tady je to rozmanite, jde o to, co pouzivas... MySQL, postgreSQL, FireBird, Oracle atd.
FTP - vsFTPd, proFTPd
Samba - nativni ubuntu server

Bez vetsich problemu by asi melo byt VPN, SIP, mail a tiskovy server. I na to existuji programy, ale nemam s nimi prime zkusenosti.

Dalsi veci budou uz trochu slozitejsi, pro filtrovani site (firewall, proxy, NAT) se pouzivaji nativni linuxove nastroje jako iptables apod. Tam je potreba to hodne nastudovat.

U streamovaciho radia netusim, to jsem nikdy nedelal. Pro stremovani videa ale existuji programy z balicku FFmpeg, konkretne ffserver. Jabber server jsem taky nikdy neresil a antivir, tam moc nechapu, co presne myslis.
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
bassmaker
Nováček
Nováček
Příspěvky: 35
Registrován: úte srp 21, 2007 22:12
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí server

Příspěvek od bassmaker »

Dám na tvoji radu a vyzkouším Ubuntu nejprve tedy distribuci pro desktopy. Až se naučím jak systém pracuje, rád bych si sestavil server, ke kterému bych nemusel mít fyzický přistup a ovládal ho vzdáleně. S tímto je spjato pár mých dotazů.

Vím, že komunikace se vzdáleným serverem nejběžněji probíhá pomocí zabezpečeného protokolu SSH. Mám dotaz na softwarové řeření této komunikace. Existuje např. jiný efektivní způsob připojení než přes PUTTy ? Jediné o čem vím je NX Server, ale s tím nemám zkušenost. Docela by mě zajímalo pokud na server nainstaluju pouze shellové prostředí bez grafické nástavby, zda se k takovému serveru budu moci připojit s využitím GUI např. pokud se budu připojovat z jiného linuxového stroje ?

Před nějakým časem jsem na internetu narazil náhodně na video z jedné serverovny, kde měli vzdálený přistup řešen nějakým speciálním softwarem, který umožňoval dokonce sledování bootování serveru, včetně vzdáleného vstupu do biosu. Bohužel si už nepamatuju jak se ten software jmenoval ani firmu.

Základní a praktická věc, která by měla fungovat je vzdálené spouštění serveru. Četl jsem článek o práci Wake on Lan. Nějaké praktické zkušenosti s tímto mám, Jde hlavně o správné směrování portu na kterém komunikace po síti probíhá. Bohužel po vzdáleném vypnutí serveru se mi ho už nikdy nepodařilo zase vzdáleně spustit. Šlo mi to pouze tehdy, když jsem server odpojil z el. zásuvky a znovu zapojil, jinak po vypnutí zůstala síťová karta vždy bez napájení.
Uživatelský avatar
zener
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2766
Registrován: stř srp 30, 2006 13:29

Re: Domácí server

Příspěvek od zener »

To je prave ten zasadni rozdil Linuxu a Windows. Linux neni pro "klikose" (lidi, co vsechno naklikaji v GUI). Tam se vsechno nastavuje pres konfiguracni soubory atd. Proste pres shell. Klikani v shellu je az druhotny zpusob.

Vzdalene pripojeni se resi vyhradne pres SSH, tedy ve Windows treba klient Putty. Pokud na serveru neni GUI, logicky se k nemu nemuzes ani prihlasit. Neni vsak problem nainstalovat system s normalnim X Window (GUI) a pripojit se pak pres VNC. NX server mi nic nerika...

Sledovani bootovani umoznuji bud virtualni servery - VMware apod. A nebo musi byt nejaky centralni server, na ktery jsou pripojeny graficke karty onech serveru. A tento server pak zprostredkovava obrazovky pri bootovani. Obecne je to ale k nicemu. Vetsinou mas nekde server umisteny a fyzicky pristup k nemu ani nemas. Vsechno resi firma, ktera se o server stara po HW strance.

WoL je sice dobra vec, ale prakticky se moc nepouziva. Server je od toho server, aby bezel porad - nevypina se. Proto neni treba jej ani zapinat.
PC: AMD Athlon II X4 645, Evolve Zeppelin GOLD 2x2 GB + A-Data Extreme Edition 2x1 GB, WD Caviar Black 1 TB, Sapphire Radeon HD 5850 Xtreme 1 GB GDDR5, LCD Samsung P2770HD 27"
NB1: Asus UL30A-QX141V - C2D SU7300, 2x2GB DDR2 RAM, 320 GB, 13,3" LED LCD... 12 hod provozu :)
NB2: MSI GX610PX - AMD Turion X2 TL-58, 2x1GB DDR2 RAM, 250 GB, ATI HD2600 256 MB GDDR3
NB3: IBM R40 - Intel Pentium 4-M, 512 MB DDR, 40 GB, ATI Radeon 7500 32 MB
mobil: Sony Ericsson Xperia X1

YouCan.cz - tvorba webových stránek a internetových projektů na míru
Odpovědět