Download | Programy

Problem s HDD alebo so SATA portom

Pevné disky, řadiče, pole, správa disků a zálohování

Moderátoři: Awast, Moderátoři

Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Problem s HDD alebo so SATA portom

Příspěvek od Anonymous2 »

Dobrý deň.

Mám problém s HDD.

Mám staršiu PC zostavu:

Základna doska: ASUS M2N4 SLI
Procesor: AMD Athlon 64 3500+
RAM: 4 GB DDR2 (2x 512 MB + 1x 1 GB + 1x 2GB)
Grafická karta: MSI NX 8600 GT
HDD: WDC WD15EARS-MVWB0 (zo série "Caviar Green" s cache o velkosti 64 MB a kapacitou 1,5 TB)
OS: Windows 7 Ultimate x64

Tento nový HDD som si kúpil v septembri 2010.
Pracoval v poriadku až donedávna.
Nedávno mi začal blbnúť a to tak, že sa PC občas dosť spomalilo, niekedy sa až resetlo a pri zapínaní mi to HDD vôbec netedegovalo. Keď sa pri štarte počítača na obrazovke vypisovali informácie o systéme, procaku, RAM..atd. tak tam kde sa ukazuje čo mám zapojené v jednotlivych SATA portoch mi to ukázalo že v nich nemám zapojené nič. HDD ale bol normálne zapojený ale netedegovalo mi ho to. Kedže mi to HDD nenašlo tak chcel systém bootovat. Ja som sa samozrejme kukol aj do biosu no vôbec mi to nepomohlo. Tam mi to taktiež ukazovalo že v SATA portoch nemám pripojené žiadne zariadenie.
Takto mi chvílu PC blbol. Niekedy sa stalo, že sa PC normálne zapol a HDD mi to "našlo" a PC normálne išiel, inokedy síce PC tiež išiel ale dost spomalene a občas sa resetol. Nakonieč už ani reštart počítača nikdy nepomohol a HDD mi to "nenašlo" už ani raz.
Tak som dal dole bočnicu a kukol som káble. Napájací kábel a aj SATA kábel vyzerali byť v poriadku. HDD bol pôvodne zapojení v konektore SATA 1 (doska má štyri SATA konektori.) HDD som teda v pondelok (21.2) prepojil zo SATA 1 konektoru do SATA 2 konekoru. Následne HDD išiel bez problémov až do dnes (sobota). Fungoval bezproblémov v druhom SATA porte iba 5,5 dna. Potom sa začala prejavovať tá istá chyba. Včera som preinštaloval OS, ale pochybujem že to malo na to nejaký vplyv na tu chybu. OS som ale preinštalovaval z iného dôvodu, nie kvôli tomu HDD.

Chyba sa vlastne znova prejavovala tak isto (spomalenie PC, nenačítanie HDD pri štarte PC a pod.) Tak som zase prepojil HDD so SATA 2 portu do SATA 3. Momentálne ide dobre. Len neviem do kedy bude fungovať.


Vás chalani by som sa teda chcel opýtať, neviete v čom je chyba ?




Moc sa nerozumiem problematike PC, ale HDD vyzerá byť v poriadku. Myslím si, že môže byt chyba v SATA portoch na doske. Vlastne v prvom SATA porte mi HDD vydržal od kedy som ho kúpil (od septembra) až do pondelka (21.2). Potom som ho musel prepojit do dalšieho portu aby išiel (SATA 2) a dnes do (SATA 3). Neviem či mi odchádzaju SATA porty na doske alebo čo...

SATA porty na mojej doske vlastne nikdy neboli používane. Predtým som mal HDD Western Digital s kapacitou 250 GB (presny názov neviem), ale ten bol staršieho rozhrania takže sa nepripájal do SATA portov. Aj moja mechanika má staršie rozhranie, takže neni pripojená cez SATA.


Bol by som moc rád ak by ste mi teda pomohli. PC je už dost staré, chcel by som kúpit za mesiac nové (čakám na nové Bulldozer CPU a AM3+ dosky).
Len neviem či mi do vtedy vydrží PC.


Tak prosim vás poradte mi čo mám robiť. Vážne neviem či mi HDD "ničí" SATA porty alebo o čo ide. Ale už dva SATA porty zo štyroch nefungujú. Ešte mám dva funkčné, tak dúfam že s nimi mesiac vydržím.

Doska v záruke nie je, no HDD ešte je. Ale asi by reklámaciu neuznali, kedže chyba sa začne prejavovať až neskôr.


Ďakujem za pomoc.


Príjemný víkend :)
Anonymous2
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2203
Registrován: sob úno 09, 2008 19:23

Re: Problem s HDD alebo so SATA portom

Příspěvek od Anonymous2 »

Zabudol som ešte spomenut, že keď "odišli" tie prvé dva SATA porty, tak ked som pripojoval HDD k trietemu portu, tak som použil druhý SATA kábel...Chvílu to šlo v poriadku ale potom sa opat začala prejavovat tá istá chyba.

Skusil som ešte HDD pripojit druhým SATA káblom aj k tým prvym dvom SATA portom - PC chvilu šlapalo dobre, ale potom sa začala opat prejavovat ta ista chyba. Skúšal som s týmto káblom postupne pripojovat HDD ku všetkým SATA portom na doske. A vysledok ? Niekedy to išlo a niekedy zas nie..Proste chvílu šlapal PC dobre a potom zasa nešiel. Teraz som pripojený na SATA 3 porte.

Dufám že ta chyba je v kábli. Objednal som si nový SATA kábel na alze: http://www.alza.sk/kabel-datovy-k-hdd-d42989.htm
Hádam s nim to pojde dobre
Odpovědět